top of page
Szerző képeAnne D.

#18 - Skam kibeszélő: Skamverse (1. rész)

avagy mi a Skam?


Sziasztok!


Ha valaki fel szokott nézni a Tumblr oldalamra, akkor láthatja, hogy nemrégiben eléggé elmerültem a Skam remake sorozatokban, azon belül is a Druckban és a Skam France változatokban.

Amikor még évekkel ezelőtt megnéztem az eredeti norvég Skam sorozatot, akkor már az nagy szerelmemmé vált és amikor a remake változatokhoz is eljutottam, akkor egyre jobban felismertem benne, hogy mennyire fontos üzenetet és mondanivalót közvetít. Nem csoda, hogy ennyire népszerű lett külföldön és ennyi feldolgozás jött létre, mivel előtte minden országban hiánycikk volt.

Szóval arra gondoltam, hogy el is indítok ennek a sorozatos világnak egy bejegyzéssorozatot, amiben részletesen kibeszélek mindent velük kapcsolatban. Ezzel is azt szeretném elérni, hogy itthon is annyira népszerű legyen, mint külföldön és a magyar fiatalokhoz is eljusson ez a sorozatos világ, ami hazánkban hatványozottan hiánycikknek számíthat. Vagy legalábbis több figyelmet kapjon, mert azt vettem észre, hogy itthon főleg csak az eredeti norvég változatot ismerik, de a feldolgozások is fontos történeteket mesélnek el (főleg a saját, nem remake évadokban). 


Mivel az eredetileg tervezett bejegyzés egyben túl hosszú lett volna, ezért úgy gondoltam, hogy érdemes lenne két részben publikálni, hogy könnyebben legyen emészthető. Így ebben az első részben még csak általánosságban írok erről a sorozatos világról egyfajta rövid ajánló formájában. Aztán majd csak a második részben jönnek a spoileresebb tartalmak, amikor is részletesen ki fogom elemezni és véleményezni a karaktereket és az évadokat. 


Alapok


A Skam az eredetileg egy 2015-ös norvég tini sorozat, amit az NRK csatornán keresztül vetítettek. A sorozat egy eddig ismeretlen formátumban (heti epizódok helyett napi pár perces klipek/jelenetek) meséli el évadonként változó szemszögből egy csapat tinédzser mindennapi gondjait. A valósághűséget pedig az biztosította, hogy a sorozat készítője (Julie Andem) mielőtt rendesen kidolgozta volna a sorozat történetét, hat hónapig Norvégiában utazgatott és a interjút készített a norvég tinikkel a mindennapjaikról. 

A Skam a Hartvig Nissen Középiskolában játszódik és egy lány (Eva, Noora, Sana, Vilde, Chris), illetve egy fiú (Jonas, Isak, Magnus, Mahdi + Even) baráti társaság történetét meséli el. A sorozat komoly témákat dolgoz fel és minden évadnak külön nagyobb témája van, ami a szemszögkaraktert érinti. Bár az eredeti norvég sorozat 4. évad után véget ért (gondolom el lett kaszálva, mert volt tervben még pár évad), azóta 7+1 további feldolgozása született.


Változatok: Skam (eredeti norvég), Skam France (francia), Druck (német), wtFOCK (belga), Skam España (spanyol), Skam Italia (olasz), Skam NL (holland), Skam Austin (USA-Texas) + a dán színházi Skam feldolgozás

Kedvenc változatok: Majdnem az összeset szerettem, de a Skam Austin annyira nem jött át. 


Kedvenc szerelmi kapcsolataim

  • Noora & William (Skam)

  • Even & Isak (Skam)

  • Lucas & Eliott (Skam France)

  • Lola & Maya (Skam France)

  • Tiffany & Max (Skam France)

  • Sander & Robbe (wtFOCK)

  • Yasmina & Younes (wtFOCK)

  • Zoë & Senne (wtFOCK)

  • Nora & Josh (Druck)

  • Kieu My & Fatou (Druck)

  • Amira & Dani (Skam España)

  • Liv & Noah (Skam NL)


Top 3 lány csapatom:

  1. Skam España (Eva, Cris, Nora, Viri, Amira + Joana)

  2. Skam NL (Isa, Liv, Engel, Janna, Imaan/Esra)

  3. Skam (Eva, Noora, Sana, Vilde, Chris)


Top 3 fiú csapatom:

  1. Skam Italia (Giovanni, Martino, Elia, Luca + Niccolò)

  2. Skam France (Yann, Lucas, Basile, Arthur + Eliott)

  3. Druck (Jonas, Matteo, Carlos, Abdi + David)


Miért imádom a Skam fandomot?


Azok az ismerőseim, akik maximum hallásból ismerik ezt az egész fandomot, kikerekedett szemekkel nézhetnek rám, amikor elmesélem nekik, hogy a dán változaton kívül mindegyik remake-t megnéztem. Egyszerűen nem értik, hogy hogy vagyok képes megnézni ennyiszer ezeket a hasonló történetszállal rendelkező sorozatokat. Nos ilyenkor azt mondanám, hogy én sem néztem rögtön egymás után őket, legalábbis az azonos tematikával rendelkező évadokat semmiképp se. 

A sorozat egyedi történetmesélése segített abban, hogy egy elfogadóbb emberi lény legyek. Pl. naivitás és tudatlanság miatt egy jó ideig homofób és transzfób voltam és a sorozatok segítettek abban, hogy rádöbbenjek, hogy a meleg kapcsolatban nincs semmi extra és az ugyanúgy szeretet, mintha heteró lenne. Illetve a nem cisznemű emberek is ugyanolyan emberek, mint mindenki más. Továbbá arra is megtanított, hogy ne ítélkezzek mások felett anélkül hogy jobban megismertem volna őket. Sokan nem szeretünk beszélni a problémáinkról és a belső harcot azzal próbáljuk elrejteni, hogy egy kicsit más énünket mutatjuk a világnak. Ettől függetlenül mindenkinek vannak kisebb-nagyobb nehézségei az életben, amikkel szembe kell néznie. Amióta ráébredtem erre és az Üdv Vándor modulnál látható idézet lett a mottóm, egyre gyakrabban látok át az emberek hétköznapi álarcán vagy csak megértőbben állok hozzájuk. Hiszen sose tudhatjuk, hogy ki milyen gondokkal küzd, miért viselkedik úgy ahogy és egy rossz szó nem teszi-e tönkre a másik életét vagy egy szép szó nem-e ad nekik egy extra löketet, hogy túllendüljenek a nehézségeiken. 

Szerintem ezek a sorozatok fontos részei lehetnek a fiatalok (főleg lányok) életében, mert a legtöbb őket érintő problémát feldolgozza legalább az egyik sorozat és mindenki találhat benne olyan karaktert/karaktereket, akivel/akikkel tud azonosulni. Továbbá segíthet abban, hogy egy elfogadóbb új generációt neveljen belőlük, ami például itt Magyarországon nem felesleges, mert itt hajlamosak vagyunk elég hamar támadó módba kapcsolni és utálkozni ha valami nem tetszik (akinek nem inge...). 

Továbbá azért is szerettem nézni az összes remake-t a hasonló történet ellenére is, mert mindegyik változatban volt valami egyedi, az adott ország kultúrájára jellemző elem és szerettem ezeket a kulturális különbségeket észrevenni. Majd a bejegyzéssorozat egy későbbi részében lehet ezekről a kultúrális elemekről külön fogok beszélni. (Fun fact: az egyik angol nyelvű egyetemi beadandómban pont a Skam és a Druck közötti kultúrális különbségekről írtam.)


A fentieket pedig ez a videó tökéletesen összefoglalja (fun fact: a srác felolvasta az általam írt választ is):


Hol lehet nézni ezeket sorozatokat?


Ebben a dokumentumban és ezen a magyar fanoldalon minden ezzel kapcsolatos információ le van írva. Viszont itt is kiemelném, hogy főleg a még futó változatoknál lehetőleg hivatalos oldalon nézzünk először mindent (ha az országban nem elérhető, akkor használjunk VPN-t és YouTube-os felületeken gépen be lehet kapcsolni az automatikus fordítást, ha van rajta eredeti nyelven vagy angolul hivatalos felirat), mert az alapján döntenek arról, hogy rendelnek be új évadokat. Aztán utána lehet angol vagy magyar feliratos videókat nézni. 


(Források: Fandom és a képekhez a Google képkeresőjét használtam)

5 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page